Pomoc dla osób fotografujących po raz pierwszy w studio

Bardzo często otrzymujemy pytania od osób które jeszcze nie fotografowały w studio. Głównie dotyczą one obaw "czy ja sobie poradzę" ;-)
Oczywiście że TAK, fotografują u nas również amatorzy, nawet niepełnoletni.

Jeżeli tylko dysponujesz odpowiednim aparatem z ustawieniami manualnymi, możesz śmiało wejść do studia. Dla początkujących to chyba nawet prostsze od zdjęć w plenerze, gdzie przeszkadza zmienne światło, ostre cienie w pełnym słońcu, wiatr, a czasami przypadkowe osoby które często deprymują zwłaszcza początkujących.
 
W studio fotograficznym takich problemów nie ma.
Wchodzisz, studio gotowe do pracy, lampy ustawione do zdjęć katalogowych, równomierne oświetlenie modeli jak z gazetki Tesco ;-), wybierasz tylko tło, zakładasz nadajnik do wyzwalania lamp na aparat i zaczynasz ;-).
Ustawienia przysłony w/g światłomierza, lub najczęściej na wyświetlacz aparatu. Naciskasz spust migawki i . . . od strony technicznej to wszystko. Masz już pierwsze zdjęcia w studio. Prawda, że to proste?
 

Co dalej?

Następnie trzeba wyłączyć większość lamp zostawiając tylko jedną, zmienić softbox na słoneczko, następnie na spota, pobawić się ustawieniami lampy i przysłony. Jak już opanujesz pracę z jedną lampą, dodaj blendę, następnie włącz drugą lampę, itp...
Powoli można uczyć się panować nad światłem, próbując różych kombinacji przysłony i mocy lamp, proporcji lewa/prawa, góra/dół, możliwości ustawień ogranicza tylko wyobraźnia.
 

Czego potrzebujesz do pracy w studio fotograficznym

Do pracy w studio potrzebujesz tylko aparatu fotograficznego z możliwością manualnych ustawień czasu i przysłony oraz tzw. gorącą stopką do podłączenia nadajnika do wyzwalania studyjnych lamp błyskowych. Te wymagania spełnia każda lustrzanka.
 
Można również próbować fotografować zaawansowanym aparatem kompaktowym pod warunkiem, że jest możliwość wyłączenia przedbłysków w lampie błyskowej.
 
Do aparatów Sony posiadamy przejściówkę z racji innej stopki.
 

Najczęstsze błędy popełniane przez początkujących

Wynajmując od kilku lat studio fotograficzne, zauważamy pewną prawidłowość. Zawodowcy realizując nawet zlecenia komercyjne, wykonują w tym samym czasie nawet kilkakrotnie mniej zdjęc od amatorów, korzystając w większości z mniejszej ilości lamp. Każde ujęcie jednak jest przemyślane i widać że fotograf jeszcze przed naciśnięciem migawki "widzi" zdjęcie, dokładnie wie jak ono powinno wyglądać.
 
U początkujących widać natomiast tendencję "im więcej, tym lepiej". Wchodzi ktoś po raz pierwszy do studia, włącza wszystkie lampy, zakłada co tylko jest do dyspozycji: spoty, słoneczka, wrota i ... wykonuje kilkaset zdjęć w ciągu 2 godzin. Przecież "coś się zawsze wybierze" ;-)
Gdzie tu czas na zastanowienie się, skomponowanie obrazu w wyobraźni, wytłumaczenie modelce jaki efekt chce się uzyskać, itp...
 

Pomoc dla osób które są po raz pierwszy w studio

Wynajmując u nas studio fotograficzne, zawsze możecie liczyć na pomoc i uwagi, które pomogą Wam odnaleźć się w trakcie tych pierwszych chwil w studio.
 
Wytłumaczymy działanie lamp studyjnych, modyfikatorów światła oraz sposobu wyzwalania lamp.
 
Ustawimy Wam aparat fotograficzny, podłączymy nadajnik, ustawimy balans bieli, ustawimy przysłonę i moc lamp.
 
Nic więcej oprócz cierpliwych modelek nie potrzebujecie ;-)
 
Zapraszamy, studio czynne codziennie, od rana do późnych godzin wieczornych. Nie pobieramy dodatkowych opłat za dni świateczne, a od poniedziałku do piątku można skorzystać z promocji w godzinach 10-13, 49 zł za 3 godziny, to najtaniej w Krakowie.
 

To naprawdę nie jest trudne ;-)

Obsługa oświetleniowego sprzętu studyjnego od strony technicznej jest naprawdę prosta. Sprowadza się do włączenia lamp oraz regulacji "słabiej/mocniej", oraz ewentualnej wymiany nasadek, sofboxów, itp....
Dużo bardziej skomplikowane jest późniejsze operowanie lampami w trakcie sesji, ale to temat na osobne kursy i całe lata praktyki ;-)

promocyjne ceny wynajmu studia fotograficznego